Ako prebieha zápis do školy, už viete a najskôr ho v týchto mesiacoch máte úspešne za sebou – hurá! Gratulujeme deťom aj rodičom. Teraz vás čaká leto a netrpezlivé vyzeranie 1. septembra, kedy malý prváčik slávnostne nastúpi do základnej školy.
Predškolská príprava na zápis do školy a následne na začiatok školskej dochádzky je ideálnou príležitosťou, ako dieťa s pokojom a bez stresu nachystať na novú životnú etapu. 😊 Nie je nutné ich učiť čítať a písať, o to sa postarajú pani učiteľky, ale existujú spôsoby, ako deťom začiatok školskej dochádzky uľahčiť. 🎒 Poďme sa pozrieť na to, čo by mal vedieť predškolák a čo môžete s deťmi do septembra potrénovať aj vy – formou hry a s pomocou vhodných kníh a pracovných zošitov. 📚
Príprava predškoláka: Čo je školská zrelosť a prečo je dôležitá?
Príprava predškoláka by nemala byť len o tom, koľko písmen pozná alebo či napočíta do desiatich. 🔤 Dôležitejšie je, či je dieťa celkovo „zrelé“ na základnú školu – teda pripravené zvládnuť školské prostredie nielen po stránke znalostí, ale aj psychicky, sociálne a fyzicky. 🧠
Zrelý predškolák zvláda základnú sebaobsluhu - obliecť sa, prezuť, upratať si veci do tašky. Vie sa sústrediť aspoň 10–15 minút na danú úlohu, rozumie jednoduchému zadaniu a je schopný vyjadriť potreby a pocity. 🗣️ Tiež sa dokáže hrať s ostatnými, dodržiavať pravidlá a zvláda sklamanie, ak sa mu niečo nepodarí.
Rozvoj školskej zrelosti podporia pestré činnosti – maľovanie, modelovanie, pohybové hry, ale aj spoločné čítanie alebo prezeranie kníh pre predškolákov. Osvedčené sú pracovné zošity z kategórie Školáci a predškoláci. Tieto tituly deťom pomáhajú zábavnou formou precvičovať jemnú motoriku, pozornosť aj pamäť.
Čo má vedieť predškolák na zápis a po ňom
Čo má vedieť predškolák, si môžeme odvodiť aj z toho, ako prebieha zápis do základnej školy, na čo sa učitelia detí pri zápise do 1. triedy pýtajú a pod. Čo môžete urobiť ďalej, aby pre dieťa nebol nástup do základnej školy šok? 😯 Nejde o to, aby ovládalo všetko dokonale – každé dieťa je iné. Školskú pripravenosť si môžete napríklad rozdeliť do praktických oblastí a počas leta ich nenásilne rozvíjať. 🌞
- Samostatnosť a sebaobsluha
Základné úkony ako obliecť sa, obuť, zapnúť zips alebo gombík, najesť sa a ísť sám/sama na toaletu. 👕 Dieťa by malo byť zvyknuté si po sebe upratovať, hlásiť sa o slovo a nebáť sa povedať si o pomoc. ✋
- Motorika a grafomotorika
Vedieť držať ceruzku, kresliť jednoduché tvary, strihať, lepiť alebo modelovať. Jemnú motoriku výborne rozvíjajú pracovné zošity a knihy pre predškolákov z edície Kumon a Play Smart, ktoré podporujú koordináciu oko-ruka, logiku a sústredenie v ucelenom systéme vzdelávania.
- Základy komunikácie a slovná zásoba
Rozprávať svoje zážitky, rozumieť jednoduchým otázkam a pokynom. Slovnú zásobu dieťaťa podporíte čítaním rozprávok alebo hraním hier na hľadanie a pomenovanie predmetov.
- Základná orientácia v čase a priestore
Poznať farby, tvary, rozlišovať pravú a ľavú ruku, orientovať sa na stránke zhora nadol a zľava doprava. Pomôžu jednoduché úlohy typu bludísk, spojovačiek a dokresľovania, ktoré v ponuke vydavateľstva Svojtka nájdete v kategórii Učíme sa hrou.
Precvičovanie pre predškolákov: Čo trénovať a ako to neprehnať
Možno si hovoríte: „Nemali by sme trénovať viac, nech je na školu poriadne pripravený/á?“ 🤔 Odpoveď znie – áno aj nie. Precvičovanie pre predškolákov je určite užitočné, ale iba ak prebieha hravo a nenásilne. Deti si prirodzene osvojujú zručnosti práve cez hru, a preto sa oplatí zvoliť formáty, ktoré ich budú baviť. 🧩 Čo teda v rámci prípravy pre predškolákov trénovať? 👇
- Grafomotorika – obťahovanie čiar, tvarov, spájanie bodov, bludisko alebo omaľovánky s úlohami. Výborne sa k tomu hodia knihy s lesklými stranami a stierateľnou fixkou na princípe Napíš a zmaž.
- Základy počítania a čísla – ukazujte na prstoch, počítajte, hľadajte čísla v knižkách alebo využite interaktívne zošity. Takéto Počítanie hrou sa k učeniu pre predškolákov priamo ponúka!
- Zrakové a sluchové vnímanie – hľadajte rozdiely v obrázkoch, pátrajte po určitých zvukoch alebo vytlieskavajte rytmy a nechajte ich dieťa opakovať.
- Pozornosť a sústredenie – krátke úlohy typu „nájdi všetko modré v izbe“ alebo interaktívne knihy, ktoré odmeňujú správnu odpoveď (napr. s hracím kúzelným perom).
- Vyjadrovanie a slovná zásoba – rozprávajte sa o obrázkoch, opýtajte sa „čo sa stalo predtým?“ alebo „čo by sa stalo, keby…?“. Notoricky známe rozprávky ako Červená čiapočka sa k týmto rečovým aktivitám hodia.
Pamätajte, že hlavným cieľom prípravy na školu je posilniť v dieťati sebadôveru 💪 a radosť z učenia. Krátke každodenné aktivity, ktoré dieťa bavia, majú oveľa väčší efekt ako dlhé sedenie nad úlohami, ktoré môžu učenie akurát znechutiť. 😕
Príprava na školu bez stresu – každý pokrok sa počíta
Príprava predškolákov nie je súťaž, v ktorej vyhrá ten, kto toho na štarte 1. triedy bude vedieť najviac. Domáce učenie pre predškolákov je hlavne o podpore a trpezlivosti. Každé dieťa je iné - niektoré nadšene počíta schody, po ktorých poskakuje, iné si s chuťou plní papier samolepkami, ďalšie miluje spievanie. 🎶 Všetky tieto aktivity pomáhajú v rozvoji zručností, ktoré sa v 1. triede budú hodiť. ✏️
Skúste využiť čas medzi zápisom a nástupom do základnej školy na spoločné objavovanie a rozvíjanie detského potenciálu. 🌱 Prezerajte si spoločne rôznorodé knihy, riešte úlohy v hravých zošitoch, ale hlavne – užívajte si čas spolu. ❤️ A keď si nebudete istí, čo práve trénovať, nazrite do výberov na našom e-shope – napríklad v kategóriách Školáci a predškoláci, Učíme sa hrou alebo Rozvoj dieťaťa. Nájdete tam množstvo knižiek, ktoré vám s predškolskou prípravou pomôžu – a deťom prinesú radosť z učenia. 📚 ✨
Extra tip: Den detí sa blíži – kúpte detské knižky so zľavou! 🎁 Na Svojtka.sk do 28. mája 2025 získate 20% zľavu na detské knihy. Stačí pri nákupe zadať kód MDD20. Vyberte knižky, ktoré na MDD potešia všetkých malých čitateľov!
Nech sa vám príprava pre predškolákov, štart školského roka a vstup do novej životnej etapy vášho dieťaťa vydarí! V pohode a bez stresu.