Kto sme - o nás

Príbeh Svojtka & Co.
 
Po vysokej škole Václav Svojtka vyučoval najskôr hru na gitaru, jeho žena Mirka bola trénerkou jazzgymnastiky. Neskôr nastúpil Václav do vydavateľstva Merkúr, kde ho zastihol aj rok 1989. Hranice sa otvorili a s tým aj šanca navštíviť najväčší veľtrh kníh vo Frankfurte, kde ho nadchli krásne obrazové publikácie všetkého druhu. Niečo také vo vtedajšom Československu neexistovalo, a tak sa ich skúsil presadiť do ponuky Merkúru. Lenže skostnatené vedenie takejto myšlienke nebolo vôbec naklonené.

Preto sa rozhodol ísť na vlastnú päsť a v roku 1990 s kolegom Jánom Vašutom založili vydavateľstvo Svojtka a Vašut. Vydávali rad malých zošitových kuchárok, ktoré boli na pomery začiatku 90. rokov veľmi moderné. Obe rodiny spolupracovali – všetci spoločne vypisovali zloženky, balili dobierky, vozili balíky na poštu, písali a testovali recepty… Cez víkendy sa ich kuchyne menili na fotografické ateliéry, kde kamarát fotograf dokumentoval výsledné pokrmy. Prvé výtlačky rozvážali požičanými škodovkami do novinových stánkov a kníhkupectva.

Na vyprahnutom ponovembrovom trhu knižky rýchlo mizli zo stánkov, takže sa podarilo splatiť nemalú prvú faktúru za ich tlač. A bolo možné pokračovať. Nakoniec sa prvého titulu vydavateľstva predalo cez 100 tisíc kusov.
V priebehu rokov sa Václav osamostatnil a vzniklo rodinné nakladateľstvo Svojtka & Co., do ktorého prešla veľká časť spolupracovníkov. A tá v ňom statočne zotrváva dodnes. Vo firme už pracuje aj jedna z dcér.

Za viac ako dve desaťročia si vydavateľstvo vytvorilo pevné väzby s väčšinou svetových vydavateľstiev a vydalo tisíce titulov v odbore non fiction literatúry. V Česku a na Slovensku je Svojtka & Co. jedným z najväčších vydavateľov detských kníh a obrazových publikácií najrôznejšieho tematického zamerania, ktorých kompletnú ponuku nájdete na www.svojtka.cz a www.svojtka.sk. Vydavateľstvo vydáva knihy bez čerpania akýchkoľvek dotácií a grantov.

Svojtka Co

Vydavateľstvo Svojtka & Co.

Vydávame knihy pre deti predškolského veku, ďalej široké spektrum obrazových titulov pre dospelých z oblasti tzv. non-fiction literatúry a preslávenú edícii sprievodcov Lonely Planet. Na slovenskom knižnom trhu pôsobíme od roku 2005. Tituly prijímame od renomovaných svetových nakladateľov.

Z oblasti literatúry pre najmenších nájdete v našej ponuke leporelá s pohyblivými prvkami, ako sú napríklad obľúbené MiniPÉDIE. Okrem prvkov pohyblivých majú leporelá prvky hmatové - rôzne povrchy, materiály, reliéfy a otvory, ktoré rozvíjajú jemnú motoriku detí. Pre predškolské aj školské deti pripravujeme celý rad encyklopédií s odklápacími okienkami, prevzatý napríklad z renomovaného vydavateľstva Usborne, prostredníctvom ktorých sa môžu zoznámiť s mnohými oblasťami a disciplínami. Stálicami medzi témami sú zvieratá, dinosaury, vesmír, stroje a ľudské telo.

Naše náučné knihy pre staršie deti sa zameriavajú nielen na ich vzdelanie faktické, ale aj sociálne a emočné. Pripravujeme pre nich knihy o pokusoch, počítačoch, politike a financiách, rovnako ako o vzťahoch, bezpečnosti na internete a zdraví fyzickom aj psychickom. Celý rad našich pracovných zošitov pre deti a metodických príručiek pre rodičov vychádza z pedagogického smeru podľa Márie Montessori. V neposlednom rade vydávame detskú beletriu, ktorá najviac pobaví čitateľa na prvom stupni základnej školy.

onas1

V knihách pre dospelých si dávame záležať najmä na kvalitnej grafickej úprave. Preto medzi nimi nájdete výpravné obrazové publikácie o cestovaní všetkými možnými prostriedkami do rôznych kútov sveta. Objavovať ich môžete so šnorchlom a potápačskými okuliarmi, alebo napríklad s pohárom vína v ruke. Vďaka našim knihám z kategórie hobby sa naučíte variť, šiť, športovať aj hrať na hudobné nástroje. Prečítate si o svojich obľúbencoch, či už sú to Monty Python, The Beatles alebo Vinnetou a pokocháte raritnými fotografiami pre fajnšmekrov.

Našim nosným radom pre cestovateľov je Lonely Planet pre svoju prehľadnosť, praktickosť a aktuálnosť, najobľúbenejšia edícia sprievodcov, na ktorej vydávanie v češtine máme licenciu. Pod touto značkou vychádzajú klasické bedekre zamerané na jednotlivé krajiny a oblasti, tak vreckový sprievodcovia po mestách. S Lonely Planet sa na cestách nielen nestratíte, ale i dohovoríte - prináša konverzácie a slovníky hlavných svetových jazykov.

Všetky inzerované knihy máme skladom a sú hneď pripravené na expedíciu - bez prostredníka, za výhodné ceny. Pri prezeraní našej produkcie iste oceníte možnosť nahliadnuť do všetkých kníh, balíčky za super ceny a informatívne články o práve vydaných či chystaných tituloch. Aktuálne ponúkané tituly nájdete v e-shope: www.svojtka.sk

Nezabudnite nás sledovať na sociálnych sieťach Facebook, Pinterest, Youtube aj Instagram.