Úchvatné svetové cyklistické trasy

  Dnešní článok je od slovenského blogera Petera Ertla, zakladateľa projektu Reštartni sa. Tento vášnivý cyklista sa podrobne pozrel na našu knihu Úchvatné svetové cyklistické trasy, ktorá nedávno v nakladateľstve Svojtka & Co. vyšla. Prečítajte si ukážku z článku a ak vás zaujme, prinášame aj odkaz na celý článok.

  Keď som ju zbadal na internete povedal som si. Ďalší lexikón o cyklistike. Bestoffky typu 10-naj, 7-top, moc nemusím. Zvyčajne vám nič nové nedajú. Pozbieraných zopár notoricky známych trás, nejaká omáčka, zopár fotiek, nejaká tá reklama na bicykle a turistiku zabalená do lepenej väzby, ktorá sa po prvom použítí rozpadne.

  Som ale cyklista telom i dušou, tak som neodolal. Kníh o cyklistike nie je až tak veľa. 

  Konečně poriadna kniha

  Fakt solídne remeselné spracovanie. Už na omak pevný chrbát, riadna šitá väzba, hrubý a kvalitne potlačený papier, temer 300 strán inšpirácie a čítania. Ostal som prekvapený. Táto kniha má ambíciu nebyť len spoločníkom na jedno otvorenie. Čoskoro som mal pochopiť prečo.

  Knihu vydalo vydavateľstvo Svojtka&Co v licencii Lonely Planet s podtitulom: Poznajte najúžasnejšie traily na bicykli po našej planéte. A tak je aj kniha členená. Amerika, Ázia, Európa i Oceánia. Európu mám pomerne zjazdenú, zvyšné tri kontinenty vnímam skôr v úrovni inšpirácie.                           

  Milujem bajk v jeho komplexnosti

  Doma používam celú flotilu bicyklov. Od mestskej skladačky, cez cesťák, gravel, XC, MTB aj elektrobajk. Nemám predsudky. Na výletoch často využívam i bikesharing a užívam si to na herkách, na ktoré by mnohí „sťabyprofíci“ nesadli. Dve kolesá mám proste rád.

  A to som na knihe ocenil najviac. Neorientuje sa iba na určitý zúžený segment cyklistiky, ale vníma bicykel oveľa komplexnejšie. Ako súčasť aktívneho životného štýlu, poznávania, objavovania, zážitkov. A tak si prečítaš na pár stranách o objavovaní nádherných mestských častí na retro bicykloch v Dánsku (práve som mal v pláne cez Donkey republic- bikesharing spoznať Kodaň), objavíš bavorskú pivnú cestu, adrenalínové MTB traily po Srí lanke, Himalájach, zabezpečené výletné traily okolo alpských jazier, nepoznané MTB traily cez horské masívy, ako i výkonnostné stúpania pre cesťáky na Grand Tour pri Giro d’Italia alebo TdF.

  Spoločným prvkom celej knihy je príbeh, emócia a zážitok. 

  Dobrodružstvo objavovania

  Kto by čakal nejaké podrobné technické parametre, nedočká sa. Kto však rád objavuje a spoznáva, chce sa nadchnúť, namotať a unášať fantáziou, ten je tu doma. Kto chce pochopiť, čo všetko sa dá na bicykli zažiť alebo kam sa dá dostať, ten vyhral.

  Presne o tom táto kniha je. Zážitková, expedičná cykloturistika v tom najkomplexnejšom rozsahu. Dáva priestor cyklistom (reportérom Lonely planet) aby vás svojim príbehom nadchli s jediným cieľom. Poviete si: „Toto musím dať. Kedy, s kým a ako sa tam dostať?"

                                                                     

  Celý článok si možete dočítat tu - https://www.restartnisa.sk/uchvatne-svetove-cyklisticke-trasy/

  A ak sa chystáte na bicykle, kúpte si TU túto skvelou publikaci, buď pre seba alebo napríklad ako darček pre nejakého cyklistu! A poznačte si do diárov, že v júli vychádza daĺšia novinka v tejto edícii, ktorá sa tiež venuje cyklistickým trasám, ale tentoraz iba tým európským - https://www.svojtka.cz/shop/kniha/4872-uchvatne-evropske-cyklisticke-trasy

  Ďalšie články

  hore