„To je moja práca!“ – Umenie upcycling

   

  „Čo je to upcycling?“ Ujo Google s tetou Wiki nám povie, že upcycling súvisí s ekológiou a využitím starých vecí na vytvorenie nových. Prihodia ešte niečo o jeho pôvode v 90. rokoch a postmodernizme. Mohli by sme namietať, že to, čo prichádza zo sveta a tvári sa ako novinka, je u slovenských domácich majstrov už dávno známe.

  Skutočne, upcyclingu, hoci tomu tak nehovoria, sa venovali už Farkašová, Ochránka a Majerníková, ktorí nám ukázali rôzne tipy a rady na budovanie či prerábanie. Filozofia „urob si sám“, navyše s minimom financií, má u nás dobré základy. Lenže upcycling nie je len o tom, ako ušetriť. Naopak, veľakrát sa prácou či dokúpeným materiálom pridaná hodnota výsledného výrobku predraží. Tak na čo je to dobré?

  Z niečoho niečo viac

  Ak odoberieme zo slova upcycling predponu up-, zostane nám ako základ cyklus. Princíp, ktorý dobre poznáme z recyklácie. Jednoducho vraciame veci do obehu, namiesto toho, aby sme ich vyhodili. Up znamená hore – povýšiť, urobiť z niečoho niečo viac. V upcyclingu často dochádza k tomu, že stará vec v novom kontexte získa úplne nový význam – účel, ktorý by nám nenapadol. Ako keď sa bezpečnostné pásy starých áut prerobia na kabelky.

  Upcycling je hra. Nie je to nutnosť, ale zábava a radosť, keď sa to podarí. Je to tiež hrdosť na svoje vlastné schopnosti a zručnosti. Upcycling totižto vyžaduje istú mieru remeselnej šikovnosti. Rozhodne to nie je pre leňochov, ktorí si z rozrezanej plastovej fľašky urobia nové topánky.

  Dizajnér z kontajnera

  Max Murdo, známy britský dizajnér, napísal knihu Upcycling – Zo starého nové, v ktorej prináša návody na zhotovenie nábytku, úložných priestorov, doplnkov a osvetlenia s použitím princípu upcyclingu. Zaoberá sa hlavne zariadením domácností, popisuje aj svoju upcyclingovú cestu a dáva aj veľa dobrých rád. Okrem iného sa podelil aj o tipy na prácu s drevom a povinnú výbavu každého, kto by sa chcel upcyclingu venovať.

  V knihe nájdete ľahké a rýchle projekty, ako vyrobiť poličku zo skejtu, vešiačiky na kľúče z motorových sviečok alebo aj časovo a finančne náročnejšie projekty, ako napríklad vyrobiť svietiaci servírovací stolík z bubna práčky. Sám Max žije a tvorí na obývacej lodi z kontajnera.

  Nábytok, ktorý nás prežije

  Max apeluje na kvalitu materiálov a prevedenie. Odmieta nakupovať vybavenie bytu každých 10 rokov a nasledovať náhodné trendy. Podľa neho by nás dobrý nábytok mal prežiť. Hovorí, že upcycling je o odvahe vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Zájsť si do veľkoobchodu vie každý, ale usadiť návštevu na gauč zo starej vane a hrdo oznámiť: „To je moja práca!“, to už vyžaduje odvahu.

  Vyskúšajte upcycling alebo aspoň nahliadnite do knižky. Uvidíte, že to je koníček, ktorý má zmysel nielen pre vás, ale aj pre celý svet. Ten ujo Google s tetou Wiki neboli s ekológiou  a ochranou prírody úplne vedľa.

  Ďalšie články

  hore