The Beatles a všetky ich piesne

   

  Beatles fetovali, pili a pohoršovali. Mali kontroverzné vyjadrenia a svojské vystupovanie. Spôsobili ošiaľ. Celosvetový. V časoch najväčšej koncertnej slávy museli desiatky zamdletých mladých dám odvážať zo štadiónov sanitky. „Chrobáky“ mali skrátka iný prístup k životu. Otvorený a vnímavý, ale aj s patričnou dávkou rockovej arogancie. Niektorí členova sa napriek tomu stali vlajkovými loďami v boji proti americkej intervencii vo Vietname, či iným spôsobom kritizovali násilnú politiku spoločenských elít. Okrem toho všetkého boli ešte sakra dobrí hudobníci, a pri analýze ich skladieb sa nedá nejsť do hĺbky. A práve o tom je naša nová kniha.

  Kde teda brala kultová štvorica motívy?  Je známe, že éra „detí kvetov“ priala najmä odviazanému spôsobu života, a okrem hájenia a upozorňovania na ľudské práva je spojená s látkami, ktoré „otvárali myseľ“. Za tvorbou kapely je toho však omnoho viac.

   

  Inšpiráciu nasávajúce špongie

  Vedeli ste napríklad, že skladbu Yesterday skomponoval Paul McCartney v spánku? Sám seba potom dlhú dobu označoval za plagiátora, lebo predpokladal, že pieseň odniekiaľ povedome pozná. Trvalo istý čas kým uveril, že skladbu skutočne vymyslel v sne.

  Alebo (podľa autora článku) jedna z najkrajších piesní Strawberry fields forever bola skomponovaná ako Lennonova spomienka na reálne miesto z jeho mladosti, na ktorom sídlil miestny sirotinec, a ktoré tak rád ako malý chlapec skúmal. Tradičné anglické prostredie, obzvlášť niektoré kľúčové lokality, sú v tvorbe otlačené veľmi výrazne, o čom svedčia ďalšie názvy skladieb. Tak schválne, cintorín na ktorom odpočíva Eleanor Rigby je miestom, kde sa prvý krát stretli Lennon s McCartneym, alebo známa autobusová zastávka Penny Lane, dopravná tepna celého Liverpoolu.

   

  Ľahkosť vlastnej interpretácie

  Miesta sú však len jedným z palety elementov, ktoré budú žiť večne spoločne s notoricky známymi skladbami Beatles. Tí od začiatku až po koniec tvorby nasávali vplyvy doslova všade, a bohatá tematika je jedným z najsilnejších aspektov fascinácie, ktorej prepadajú celé generácie fanúšikov. Ušľachtilé posolstvo piesne Imagine a Johnova krásna utópia mierumilovného sveta, Here Comes the Sun a jedno z najepickejších zhudobnených vyjadrení „nádeje v lepšie časy“ z pera Georga Harrisona, či Let It Be, McCartneyho surrealistická spoveď o tom, že nakoniec sa dá zmieriť naozaj zo všetkým, nech sa to zdá na začiatku akokoľvek ťažké. Aj so smrťou blízkeho človeka.

  Práve McCartney, ktorý nedávno vydal kritikou pozitívne prijatý sólový album Egypt Station rád často vravel, že individuálnym interpretáciám piesní by sa nemali klásť medze. Každý si predsa vie v texte nájsť niečo vlastné, a prisúdiť tomu jedinečný význam. Od momentu vydania akejkoľvek skladby si tak slová spievané v nej môžu žiť vlastným životom. A čo sa v nich skrýva, je už len na nás...

  Napísal Matej Kráľ

  Zdroje obrázkov: Universal Music, Getty (NME web magazin), 60s blog

  Ďalšie články

  hore