The Beatles a všetky ich piesne
Beatles fetovali, pili a pohoršovali. Mali kontroverzné vyjadrenia a svojské vystupovanie. Spôsobili ošiaľ. Celosvetový. V časoch najväčšej koncertnej slávy museli desiatky zamdletých mladých dám odvážať zo štadiónov sanitky. „Chrobáky“ mali skrátka iný prístup k životu. Otvorený a vnímavý, ale aj s patričnou dávkou rockovej arogancie. Niektorí členova sa napriek tomu stali vlajkovými loďami v boji proti americkej intervencii vo Vietname, či iným spôsobom kritizovali násilnú politiku spoločenských elít. Okrem toho všetkého boli ešte sakra dobrí hudobníci, a pri analýze ich skladieb sa nedá nejsť do hĺbky. A práve o tom je naša nová kniha.
Kde teda brala kultová štvorica motívy? Je známe, že éra „detí kvetov“ priala najmä odviazanému spôsobu života, a okrem hájenia a upozorňovania na ľudské práva je spojená s látkami, ktoré „otvárali myseľ“. Za tvorbou kapely je toho však omnoho viac.
Inšpiráciu nasávajúce špongie
Vedeli ste napríklad, že skladbu Yesterday skomponoval Paul McCartney v spánku? Sám seba potom dlhú dobu označoval za plagiátora, lebo predpokladal, že pieseň odniekiaľ povedome pozná. Trvalo istý čas kým uveril, že skladbu skutočne vymyslel v sne.
Alebo (podľa autora článku) jedna z najkrajších piesní Strawberry fields forever bola skomponovaná ako Lennonova spomienka na reálne miesto z jeho mladosti, na ktorom sídlil miestny sirotinec, a ktoré tak rád ako malý chlapec skúmal. Tradičné anglické prostredie, obzvlášť niektoré kľúčové lokality, sú v tvorbe otlačené veľmi výrazne, o čom svedčia ďalšie názvy skladieb. Tak schválne, cintorín na ktorom odpočíva Eleanor Rigby je miestom, kde sa prvý krát stretli Lennon s McCartneym, alebo známa autobusová zastávka Penny Lane, dopravná tepna celého Liverpoolu.
Ľahkosť vlastnej interpretácie
Miesta sú však len jedným z palety elementov, ktoré budú žiť večne spoločne s notoricky známymi skladbami Beatles. Tí od začiatku až po koniec tvorby nasávali vplyvy doslova všade, a bohatá tematika je jedným z najsilnejších aspektov fascinácie, ktorej prepadajú celé generácie fanúšikov. Ušľachtilé posolstvo piesne Imagine a Johnova krásna utópia mierumilovného sveta, Here Comes the Sun a jedno z najepickejších zhudobnených vyjadrení „nádeje v lepšie časy“ z pera Georga Harrisona, či Let It Be, McCartneyho surrealistická spoveď o tom, že nakoniec sa dá zmieriť naozaj zo všetkým, nech sa to zdá na začiatku akokoľvek ťažké. Aj so smrťou blízkeho človeka.
Práve McCartney, ktorý nedávno vydal kritikou pozitívne prijatý sólový album Egypt Station rád často vravel, že individuálnym interpretáciám piesní by sa nemali klásť medze. Každý si predsa vie v texte nájsť niečo vlastné, a prisúdiť tomu jedinečný význam. Od momentu vydania akejkoľvek skladby si tak slová spievané v nej môžu žiť vlastným životom. A čo sa v nich skrýva, je už len na nás...
Napísal Matej Kráľ
Zdroje obrázkov: Universal Music, Getty (NME web magazin), 60s blog
Kúpte si knižky z recenzie
Ďalšie články

Predstavujeme aprílové knižné novinky
S príchodom jari vítame nielen slnečné a teplé počasie, ale aj mnoho knižných noviniek a dotlače obľúbených titulov.

Pár otázok o detských knižkách - dotazník
Milí zákazníci,
veľmi si vážeme, že ste ochotní venovať pár minút času a podeliť sa s nami o vaše skúsenosti a názory týkajúce sa kníh a publikácií pre deti.

Knižky do kočíka a nielen tam
Závesné knižky by rozhodne nemali chýbať na žiadnom kočíku, hrazdičke, stoličke alebo postieľke. Podporujú základné motorické funkcie, ale aj rozvoj očí a zraku. Leporelá prinesú vašim ratolestiam veľa zábavy a poučenia!

Predstavujeme marcové knižné novinky
Ani tento mesiac sme nezaháľali a pripravili sme pre vás veľa úžasných noviniek. Posaďte sa, knihy sa predstavujú.

Leporela, ktorá vás prenesú do ríše hudby
Búcha vaše dieťa do najrôznejších predmetov a raduje sa z toho, aký vydávajú zvuk? Možno oprávnene dieťa karháte v snahe zabrániť tomu, aby nepoškodzovalo veci okolo seba. Nerobí to ale schválne: práve objavilo kúzlo zvuku. Okrem jemnej motoriky je totiž potrebné rozvíjať aj zmyslové vnímanie dieťaťa. Dieťa totiž objavuje svet všetkými svojimi zmyslami, sluch nevynímajúc. Zvuky okolo neho sú zmesou roztodivných vibrácií a dieťa je nimi doslova fascinované. A ak premýšľate, po akej pomôcke siahnuť, ponúkame riešenie: zvukové knižky.

Martinka - krátké príbehy na cestu do postielky
Martinku (konkrétne veľkú knihu príbehov) som zakúpila pred dvoma rokmi v antikvariáte, keď som chcela pre Beky nejaké "dievčenské" čítanie. V obchodoch bola vypredaná a v bazároch mizla tak rýchlo, že som ju nestíhala, takže som bola rada, že aspoň antikvariát nesklamal.

Predstavujeme februárové knižné novinky
Aj v uplynulom roku sme pracovali usilovne a s nadšením, aby sme vám mohli aj naďalej robiť radosť s knižnými novinkami. Radi by sme vám preto predstavili pár tipov, ktoré by vám vo februári rozhodne nemali uniknúť.

Nemocnica - Pozri sa pod obrázok
Recenzia knihy z pera Kláry a Mámin koutek... Okienkové knižky od Svojtky máme radi už niekoľko rokov. Pôvodne som myslela, že sú tieto publikácie vhodné len pre batoľatá. Ale opak je pravdou. Okienka bavia aj predškolákov a môžu sa vďaka týmto knižkám dozvedieť veľa zaujímavostí. Napríklad o tom, ako to funguje v nemocnici.

Svet - cestovateľský sprievodca po našej planéte
Sprievodca Lonely Planet patrí už niekoľko desaťročí k takmer povinnej výbave každého nezávislého a vášnivého cestovateľa. Tentokrát prišlo toto renomované vydavateľstvo s publikáciou, ktorá tu, povedané bez preháňania, ešte nikdy nebola.