Ste doma a máte voľný čas
Čas plynie v niektorých dňoch úplne inak. Ako keby sa skoro zastavil. Snáď každému muselo prísť zdĺhavé, keď sme kvôli koronavírusu museli byť zatvorení v byte, dome. Ale deň sa niekedy tiahne len tak a vy neviete, ako deti zabaviť. "MAMI, oci, prečo ten čas vôbec neuteká?" Pýtajú sa vás. Ako im ale vysvetliť, že čas meria všetkým rovnako? Že ľudia majú niekedy dlhú chvíľu a dostaví sa u nich pocit, že čas neuteká, ale lenivo sa tiahne?
Môj deň
Ako uľahčiť najmenším deťom pochopenie plynutia času? Ako uteká deň a aké sú jeho časti? Siahnite po obľúbenom zošite sa samolepkami Malý zajačik: Môj deň. Dieťa sleduje, čo zajačik robí ráno, kedy má čas na obed a kedy na učenie. Pomocou samolepiek a vyfarbovania sa dieťa skvele zabaví a zároveň zorientuje v čase.
Ďalšiou knižkou o každodenných činnostiach, zasadených do priebehu dňa, je rozhpohybovaná kniha Môj deň, ktorá obsahuje veľké množstvo zábavných pohyblivých prvkov. Tie navyše rozvíjajú jemnú motoriku dieťaťa a prirodzene podporujú jeho záujem.
Ako to bolo s časom predtým a teraz?
Ešteže nepoužívame aztécky kalendár! U Aztékov mal jeden týždeň 13 dní! Ich kalendár bol tiež dosť ťažký, vytesaný na obrovskom kuse kameňa. V Európe sa v skorších dobách tiež meral čas inak ako dnes. Slnečné hodiny slúžili na meranie času počas svetlých častí dňa. Keď slnko práve nesvietilo, meral sa čas podľa odkvapkávania vody z veľkých valcov alebo podľa doby, za ktorú zhorí kus voskovej sviečky. Že ste to nevedeli? Potom by ste sa mali s deťmi pustiť do čítania práve našich okienkových encyklopédií - Otázky a odpovede: Čas alebo Pozri sa pod okienko: Určuj čas. Aj my sami vo vydavateľstve sme vyvaľovali oči nad zaujímavými faktami. Pod 60 odklápacími okienkami nájdete odpovede na všetečné otázky: Prečo majú hodiny ručičky? Ako plynie čas v čiernej diere? A kde sú najväčšie hodiny na svete?
Teraz je čas na Montessori!
Každý z nás, keď sa narodí, tak nevie, čo je čas - čo znamená dnes, čo znamená včera ... K tomu, aby sme sa v čase zorientovali, potrebujeme v detstve aj niekoľko rokov! Preto je dôležité venovať sa deťom, pokúsiť sa ich doviesť k časovému režimu dňa, hlavne ako nechodia do školy alebo škôlky. Pochopenie prirodzeného rozvrhu času dovedie dieťa k samostatnosti. Dokáže chápať nielen bdenie a spanie, teda noc a deň, ale postupne aj jednotlivé fázy dňa, ktoré má spojené s určitou činnosťou (vstávanie, obed, doba na učenie atď.).
V titule Môj album Montessori: Čas, ktorý ponúka naše vydavateľstvo, nájdete schémy, ktoré dieťaťu pomôžu s chápaním, čo je ráno, poludnie, večer + deň, mesiac, ročné obdobie rok.
Možno aj vďaka koronavírusu končí doba zhonu a stresu. Čas, ktorý kvôli vzniknutej situácii teraz máme "navyše", možno využiť k novým návykom, cvičeniu, k štúdiu alebo čítaniu. Nejako zmysluplne, aby sme neochoreli z voľného času a nudy. Veríme, že naše knihy Vám k tomu pomôžu a prinesú nielen poučenie, ale aj radosť.
Kúpte si knižky z recenzie
Ďalšie články

Predstavujeme aprílové knižné novinky
S príchodom jari vítame nielen slnečné a teplé počasie, ale aj mnoho knižných noviniek a dotlače obľúbených titulov.

Pár otázok o detských knižkách - dotazník
Milí zákazníci,
veľmi si vážeme, že ste ochotní venovať pár minút času a podeliť sa s nami o vaše skúsenosti a názory týkajúce sa kníh a publikácií pre deti.

Knižky do kočíka a nielen tam
Závesné knižky by rozhodne nemali chýbať na žiadnom kočíku, hrazdičke, stoličke alebo postieľke. Podporujú základné motorické funkcie, ale aj rozvoj očí a zraku. Leporelá prinesú vašim ratolestiam veľa zábavy a poučenia!

Predstavujeme marcové knižné novinky
Ani tento mesiac sme nezaháľali a pripravili sme pre vás veľa úžasných noviniek. Posaďte sa, knihy sa predstavujú.

Leporela, ktorá vás prenesú do ríše hudby
Búcha vaše dieťa do najrôznejších predmetov a raduje sa z toho, aký vydávajú zvuk? Možno oprávnene dieťa karháte v snahe zabrániť tomu, aby nepoškodzovalo veci okolo seba. Nerobí to ale schválne: práve objavilo kúzlo zvuku. Okrem jemnej motoriky je totiž potrebné rozvíjať aj zmyslové vnímanie dieťaťa. Dieťa totiž objavuje svet všetkými svojimi zmyslami, sluch nevynímajúc. Zvuky okolo neho sú zmesou roztodivných vibrácií a dieťa je nimi doslova fascinované. A ak premýšľate, po akej pomôcke siahnuť, ponúkame riešenie: zvukové knižky.

Martinka - krátké príbehy na cestu do postielky
Martinku (konkrétne veľkú knihu príbehov) som zakúpila pred dvoma rokmi v antikvariáte, keď som chcela pre Beky nejaké "dievčenské" čítanie. V obchodoch bola vypredaná a v bazároch mizla tak rýchlo, že som ju nestíhala, takže som bola rada, že aspoň antikvariát nesklamal.

Predstavujeme februárové knižné novinky
Aj v uplynulom roku sme pracovali usilovne a s nadšením, aby sme vám mohli aj naďalej robiť radosť s knižnými novinkami. Radi by sme vám preto predstavili pár tipov, ktoré by vám vo februári rozhodne nemali uniknúť.

Nemocnica - Pozri sa pod obrázok
Recenzia knihy z pera Kláry a Mámin koutek... Okienkové knižky od Svojtky máme radi už niekoľko rokov. Pôvodne som myslela, že sú tieto publikácie vhodné len pre batoľatá. Ale opak je pravdou. Okienka bavia aj predškolákov a môžu sa vďaka týmto knižkám dozvedieť veľa zaujímavostí. Napríklad o tom, ako to funguje v nemocnici.

Svet - cestovateľský sprievodca po našej planéte
Sprievodca Lonely Planet patrí už niekoľko desaťročí k takmer povinnej výbave každého nezávislého a vášnivého cestovateľa. Tentokrát prišlo toto renomované vydavateľstvo s publikáciou, ktorá tu, povedané bez preháňania, ešte nikdy nebola.