Ste doma a máte voľný čas

  Čas plynie v niektorých dňoch úplne inak. Ako keby sa skoro zastavil. Snáď každému muselo prísť zdĺhavé, keď sme kvôli koronavírusu museli byť zatvorení v byte, dome. Ale deň sa niekedy tiahne len tak a vy neviete, ako deti zabaviť. "MAMI, oci, prečo ten čas vôbec neuteká?" Pýtajú sa vás. Ako im ale vysvetliť, že čas meria všetkým rovnako? Že ľudia majú niekedy dlhú chvíľu a dostaví sa u nich pocit, že čas neuteká, ale lenivo sa tiahne?

  Môj deň

  Ako uľahčiť najmenším deťom pochopenie plynutia času? Ako uteká deň a aké sú jeho časti? Siahnite po obľúbenom zošite sa samolepkami Malý zajačik: Môj deň. Dieťa sleduje, čo zajačik robí ráno, kedy má čas na obed a kedy na učenie. Pomocou samolepiek a vyfarbovania sa dieťa skvele zabaví a zároveň zorientuje v čase.

  Ďalšiou knižkou o každodenných činnostiach, zasadených do priebehu dňa, je rozhpohybovaná kniha Môj deň, ktorá obsahuje veľké množstvo zábavných pohyblivých prvkov. Tie navyše rozvíjajú jemnú motoriku dieťaťa a prirodzene podporujú jeho záujem.

  Ako to bolo s časom predtým a teraz?

  Ešteže nepoužívame aztécky kalendár! U Aztékov mal jeden týždeň 13 dní! Ich kalendár bol tiež dosť ťažký, vytesaný na obrovskom kuse kameňa. V Európe sa v skorších dobách tiež meral čas inak ako dnes. Slnečné hodiny slúžili na meranie času počas svetlých častí dňa. Keď slnko práve nesvietilo, meral sa čas podľa odkvapkávania vody z veľkých valcov alebo podľa doby, za ktorú zhorí kus voskovej sviečky. Že ste to nevedeli? Potom by ste sa mali s deťmi pustiť do čítania práve našich okienkových encyklopédií - Otázky a odpovede: Čas  alebo Pozri sa pod okienko: Určuj čas. Aj my sami vo vydavateľstve sme vyvaľovali oči nad zaujímavými faktami. Pod 60 odklápacími okienkami nájdete odpovede na všetečné otázky: Prečo majú hodiny ručičky? Ako plynie čas v čiernej diere? A kde sú najväčšie hodiny na svete?

  Teraz je čas na Montessori!

  Každý z nás, keď sa narodí, tak nevie, čo je čas - čo znamená dnes, čo znamená včera ... K tomu, aby sme sa v čase zorientovali, potrebujeme v detstve aj niekoľko rokov! Preto je dôležité venovať sa deťom, pokúsiť sa ich doviesť k časovému režimu dňa, hlavne ako nechodia do školy alebo škôlky. Pochopenie prirodzeného rozvrhu času dovedie dieťa k samostatnosti. Dokáže chápať nielen bdenie a spanie, teda noc a deň, ale postupne aj jednotlivé fázy dňa, ktoré má spojené s určitou činnosťou (vstávanie, obed, doba na učenie atď.).

  V titule Môj album Montessori: Čas, ktorý ponúka naše vydavateľstvo, nájdete schémy, ktoré dieťaťu pomôžu s chápaním, čo je ráno, poludnie, večer + deň, mesiac, ročné obdobie rok.

  Možno aj vďaka koronavírusu končí doba zhonu a stresu. Čas, ktorý kvôli vzniknutej situácii teraz máme "navyše", možno využiť k novým návykom, cvičeniu, k štúdiu alebo čítaniu. Nejako zmysluplne, aby sme neochoreli z voľného času a nudy. Veríme, že naše knihy Vám k tomu pomôžu a prinesú nielen poučenie, ale aj radosť.

                    

  Ďalšie články

  hore