S knihou usmievavou mamou ľahko a rýchlo 1. diel

  Neštandardné situácie, kedy sme sa zrazu zo dňa na deň všetci vykoľajili zo svojej rutiny a z mamičiek sa stali učiteľky/kuchárky/zásobovačky/zamestnanci na home office v jednom. Fandíme všetkým rodičom, ktorí dokážu tieto úlohy skĺbiť, a ešte k tomu majú na konci dňa úsmev na perách. Uf, vieme, že to dá niekedy poriadne zabrať!

  Áno, je to pre nás všetkých zmena. Ja sa ale na to snažím pozerať pozitívne - podobná situácia sa nám už len tak nenaskytne. Čas, ktorý sme teraz vďaka koronavírusu nútení tráviť všetci doma, je dar. Dar, ktorý nás núti spomaliť, viac si vážiť maličkosti, stráviť s deťmi oveľa viac času ako v klasickom týždennom maratóne. Máme priestor na to spolu piecť, máme čas pochopiť, ako sa deti pomaly prehrýzajú matematickou úlohou, aký štýl výučby na nich funguje atď. My sme doma dokonca konečne vyskúšali aj natáčky na malé parádnice!

  Jedna z možností, ako zabaviť deti, je ponoriť sa s nimi do sveta kníh. Priznajme si to, všetky odrážadlá a hojdačky, čo sme na jar zaobstarali, nám sú teraz k ničomu. Naopak kniha nám v tomto období pomôže uniknúť do sveta, kde sa nenosí rúško, a prípadne dokáže deti zamestnať, než uvaríme obed.

  Začnime od tých úplne najmenších detí. Nech zdvihne ruku ten, kto nemá doma jednu poličku knižnice plnú leporel. Nás leporelá, teda knihy s pevnými stránkami, zachraňovali ako na výletoch, tak cestou v kočíku, doma pri daždivom popoludní, jednoducho kedykoľvek.

  Pokiaľ máte doma úplne malé deti, je potrebné brať do úvahy ich rozvíjajúci sa zrak. Oko bábätiek potrebuje čo najjednoduchšie obrázky, ideálne kontrastné, čiernobiele kresby. Presne také sú naše čiernobiele leporelá - penová obálka, malá veľkosť, pevné stránky a kontrastné ilustrácie. Tešia sa veľkej obľube, preto už čoskoro plánujeme tento rad rozšíriť.

  Do kočíka sa vždy osvedčia tie najmenšie knižky, ktoré malá detská ručička v pohode uchopí a unesie. Doma naopak väčšinou skórujú leporelá s pohyblivými prvkami, dieťa precvičuje jemnú motoriku a skúma pohyblivé obrázky s otvorenou pusou. Možno poznáte náš rad MiniPEDIÍ - ich kúzlo je hlavne v tom, že ide o jednoduché obrázky na bielom podklade a s obrázkami sa dobre posúva. Keď sú deti máličko staršie, hodia sa leporelá s otváracími okienkami. Zvedavosť po odkrytí okienka niekedy zasiahne aj dospelého jedinca! 

  Výber leporel je obrovský, u nás nájdete aj knižky s hmatovými prvkami, látkovými okienkami, leporelá s puzzle atď. No skúste sa pozrieť sami. Ktoré leporelá sú u vás doma najobľúbenejšie?

  V ďalšom diely budeme pokračovať na tému domáca výuka a napríklad aj pozorovanie prírody. Nezabudnite sledovať náš blog!

  Pevné zdravie praje Bára Svojtková za celý tím Svojtka & Co.

  Ďalšie články

  hore