Prvá kniha o mojom tele - zábavná interaktívna biológia

  Knižiek o oceáne, morských tvoroch, riekach, jazerách, daždi vyšlo u nás naozaj dosť. Určite aj vy máte niektorú z nich v poličke. Ale ja som si pre tento týždeň vybrala niečo o ľudskom tele. Súvislosť s vodou je jasná: väčšinu nášho organizmu tvorí práve voda. A mala som ešte jeden dobrý dôvod zaradiť tento zošit do prvého prázdninového týždňa – kým si vyskúšate všetky pokusy, ubehne aj celé leto.

  Interaktívna biológia

  Túto knižku by mal rozhodne používať každý učiteľ biológie na ZŠ (množstvo aktivít je zaujímavých aj pre SŠ). Aj do takéhoto tradične výkladového predmetu sa dá vniesť veľa interaktívnosti. Neverím, že žiaci na hodinách, kde sa robia podobné projekty, nedávajú pozor a nič sa nenaučia.

  Vyskúšať si ich však, samozrejme, môžete aj doma. Najlepšie na tejto knihe je, že je to celorodinná záležitosť. Keď náš štuplík nemal ani tri roky, mali sme obdobie, keď sme robili „vedecké“ pokusy takmer každý deň. Už takéto malé deti milujú experimentovanie. Autorky množstvo aktivít prispôsobili aj im. Môžu sa napríklad v svetlej miestnosti postaviť oproti niekomu, kto si dlaňami na pár sekúnd zakryje oči, potom ich rýchle odkryje, a sledovať, ako sa mu zužujú zreničky.

  Ako si zmerať reakčný čas a kapacitu pľúc

  Výborné sú všetky aktivity v Prvej knihe o mojom tele, ale tieto sa mi zdali úplne najviac cool: veľmi jednoduchým testom s obyčajným pravítkom si dokážete odmerať svoj reakčný čas s presnosťou na stotinu sekundy! Rodič alebo niekto iný drží pravítko na vrchnom konci v zvislej polohe. Dieťa si pripraví prsty, akoby išlo uchopiť pravítko v spodnej časti, presne v bode 0, ale nedotkne sa ho. Pomocník pravítko pustí a dieťa sa ho snaží čo najrýchlejšie zachytiť. Potom už len odčítate hodnotu v mieste, kde ho dieťa zachytilo, a počítate. 5 cm = 0,1 sekundy; 10 cm = 0,14 s; 15 cm = 0,17 s; 20 cm = 0,2 s; 25 cm = 0,23 s; 25 cm = 0,23 s; 30 cm = 0,25 s.

  Zmerať sa dá aj kapacita pľúc. Potrebujete len plastovú fľašu, hadičku a vodu. Je to neskutočná zábava! Umývadlo alebo drez naplňte vodou do výšky 7 – 10 cm. Dvojlitrovú fľašu tiež naplňte vodou až celkom po okraj. Potom ju opatrne otvorenú ponorte hore dnom pod vodu tak, aby z nej nevytiekla voda a aby otvorená časť smerovala dole. Jeden koniec hadičky zastrčte do fľaše a druhým koncom dieťa po hlbokom nádychu vydýchne obsah pľúc do fľaše. Bublinky plynu vytlačia také množstvo vody, aká je kapacita pľúc. Hrdlo fľaše ešte pod vodou zazátkujte alebo pevne zakryte rukou a vyberte z vody. Potom si odmerajte zvyšný obsah fľaše, odpočítajte ho od dvoch litrov a máte presný obsah pľúc! Prekvapilo ma, že dcéra si namerala celý liter a mne nestačili ani dve litrové fľaše. Vyskúšala si to celá família, nadšené deti polhodinu nevyšli z kúpeľne. Vrelo odporúčam na letné šantenie v bazéne. 

  Mozgové funkcie na čiapke

  Skvelé sú aj papierové čiapky na hlavu s mapou mozgových funkcií, stetoskop z lievika a hadičky, model chrbtice z krabičky z vajec alebo model pľúc s nafukovacím balónikom. Neuveriteľne jednoduchým pokusom so slamkou a kúskom balóna alebo latexovej rukavice zistíte, prečo krv tečie vždy iba jedným smerom a ako fungujú chlopne, ktoré zabraňujú spätnému toku. Keď už nič iné, výroba hlienov (my hovoríme sopľov pre extra nechutný efekt), krvi a hovienok musí zaujať naozaj každé dieťa. A spomínala som už robotickú ruku zo slamiek?

  Pokusy, ktoré fungujú

  Páči sa mi aj to, že nepotrebujete žiadny benzín, riedidlo, polystyrén a podobné veci, aké sa často v návodoch vyskytujú a tvária sa ako upcycling. V skutočnosti ich doma nemáte a musíte si ich kúpiť. Asi jediné, čo sme v domácnosti nemali bola tenisová loptička, jód a trblietky. Aj preto, že dizajn experimentov je taký jednoduchý, nám až na jednu výnimku všetko vyšlo presne tak, ako malo. To pri podobných vedeckých príručkách pre deti vôbec nebýva zvykom; o youtubových videách ani nehovorím.

  Niektoré aktivity nie sú klasické pokusy, skôr ručné práce. Podľa návodu si môžete vyrobiť model neurónov z drôtikov na čistenie fajky. Krásna výšivka s farebnými bavlnkami pomôže deťom predstaviť si, koľko je medzi neurónmi spojení. Vtipné sú plastelínové modely vírusov a baktérií.

  Tento článok vyšiel na webe www.precitaneleto.sk Ďakujeme za zdielanie aj na blogu nakladateľstvo Svojtka&Co. Původní článek autorky Miry B. tu

  Ďalšie články

  hore