Príroda v hlavnej roli

  Prázdniny už klopú na dvere a slniečko láka všetkých von.

  Slnečné lúče hladia tváre, vietor strapatí vlasy, v korunách stromov to šumí ... a aha! Tamto prebehla veverička! Pst, teraz musíme byť potichu. Počuješ, ako bzučia včely? Lietajú z jedného farebného kvietku na druhý. To je ale vôňa! 

  Poďme von!

  Príroda ponúka svoju láskavú a otvorenú náruč všetkým deťom (a samozrejme aj dospelým) bez rozdielu veku. Tí najmenší budú svoje okolie vnímať predovšetkým zmyslami. Počúvajú vtáčí spev, pozorujú chrobáčiky v tráve, spoznávajú rozdiely v tom, čo je mäkké a ohybné, tvrdé, hrubé, sypké ... A čím sú starší, tým viac chápu význam času - jar sa mení na leto, všetko je zelené a plné života. Potom sa začne ochladzovať, stromy sčervenajú a strácajú lístie. Z neba padajú snehové vločky. Poďme im to pomôcť pochopiť a názorne ukázať napríklad pomocou kartičiek vypracovaných podľa princípov pedagogiky Montessori: Príroda, Čas. A čo tí starší? Príroda je vlastne jedno veľké dobrodružstvo a je načase ju poriadne preskúmať! Trebárs na bicykli.

  Príroda ako nekonečná inšpirácia

  Tak ako sa mení počasie, mení sa každý deň aj príroda. Rozmanitá krajina ponúka nespočetné množstvo možností, ako sa s dieťaťom zabaviť. Ak je dieťatko ešte malé a potrebuje svojho rodiča alebo iného dospeláka ako doprovod, premeňte nezáživné prechádzky v nevšedný zážitok. Vydajte sa do prírody s Aktivitami pre štyri ruky a zaznamenávajte do tohto kreatívneho denníka všetko, čo vás v prírode zaujme. Zbierajte kamienky a vetvičky a vytvorte z nich panáčikov. Môžete s nimi zohrať divadielko! Z pravidelných výletov do prírody si odnášajte exempláre zaujímavých kvetín a postupne si vytvorte spoločný herbár. Nápadom sa medze nekladú!

  Čo si pribaliť

  Vhodné oblečenie podľa počasia, desiatu ... a samozrejme niektorého z našich sprievodcov. Si veľký dobrodruh a baví ťa zažívať nevšedné veci uprostred divokej prírody? Potom nezabudni do batohu pribaliť sprievodca Hor sa do divočiny! V lese alebo Hor sa do divočiny! Pri rieke. Zistíš, ako stopovať zvieratá, ako si postaviť prístrešok, ako získať vodu z rosy alebo ako si obviazať ranu, ako postaviť plť, prehradiť rieku, kolobeh vody. Ak si skôr len tichý pozorovateľ, postačí, keď si do batohu pribalíš ďalekohľad alebo lupu (podľa toho, aké zvieratá a úkazy chceš v prírode pozorovať) a skicár s pastelkami. Doma potom môžeš urobiť výstavku toho, čo sa ti vonku podarilo nakresliť.

  Ako sa správať v prírode

  Nezabudni, že príroda sa riadi jasnými pravidlami a to isté očakáva aj od teba. Maj ku každému miestu, ktoré navštíviš, rešpekt a správaj sa vždy ohľaduplne. Hovorí sa, že by sme za sebou mali zanechať iba odtlačky topánok a odniesť si iba spomienky! Takže hor za skvelými zážitkami!

   

  Pavlína Uhrová

  Ďalšie články

  hore