Prečo čítať knihy maličkým deťom?

  Premýšľate nad tým, prečo zaobstarať knižky deťom, ktoré ešte niekoľko rokov samy nebudú čítať? Zaujímate sa o to, aké sú najrôznejšie výhody predčítania batoľatám a čítania knižiek spoločne s vašimi deťmi? Poďme sa zoširoka pozrieť na knihy a ich vplyv na rozvoj úplne malinkých detí.

  Rozvoj jazykových zručností

  Aj keď vaše bábätko zatiaľ len plače alebo v lepšom prípade dudre, veľmi pozorne vníma akékoľvek zvuky, ktoré k nemu prenášame. Tieto zvuky spracováva a ukladá do svojho mozgu, čo mu do budúcna pomáha s predrečovými predstavami. Existuje veľká séria kníh vhodných pre úplne malinké deti. Pre prvé týždne a mesiace sa najviac hodia vysoko kontrastné knižky, vhodné do malej rúčky bábätiek, často s prevládajúcou bielou a čiernou farbou. Bábätká zaujmú kontrasty, ktoré môžete doprevádzať citoslovcami či jednotlivými slovami ilustrujúcimi zobrazený predmet. Dbajte tiež na melódiu hlasu, ktorú dieťa taktiež vníma. A aj keď nemáte hudobný sluch, nebojte sa deťom spievať, pohmkávať či rytmicky vyslovovať básničky. Rytmus a intonácia reči deťom od najútlejšieho veku tiež pomáha s rozvojom zručností, ktoré potom použijú pri svojich vlastných pokusoch o komunikáciu. Z kníh vhodných pre úplné začiatky "čítania" vám z našej ponuky môžeme odporučiť napríklad Prvú čiernobielu knižku pre bábätko či Guliočko Čas ísť spať, pandička


  Rozvíjame zmysly

  Ako bábätko začína naťahovať rúčky po predmetoch, veľmi rado bude ohmatávať a skúmať najrôznejšie povrchy. Siahnite po knižkách s rôznymi druhmi stránok, ktoré môžu byť tvrdé, lesklé, zvlnené, chlpaté, so zrkadielkom či pichľavé. Opäť spájajte hmatový vnem s ďalšími zmyslami, sprevádzajte zvukom alebo vyslovením prvých slovíčok. Dieťa, ktorému sa prerezávajú prvé zúbky, určite zapojí aj ďalší zmysel - chuť! Naše knihy toto skúmanie určite vydržia, skúste napríklad knižky Siahni si do knihy – Tvary či Moja prvá dotyková knižka Zoo. Malé deti si často chcú prezerať rovnakú knižku stále dokola. Nechajte ich, pretože pri učení akejkoľvek novej zručnosti je treba veľa opakovať a počúvať nové zvuky a slová znova a znova. Dieťa si upevní ich výslovnosť aj znelosť a v budúcnosti na tieto skúsenosti nadviaže, až bude samo začínať s komunikáciou. Knižky sú tiež neskutočne vďačné pri interakcii - môžete sa dieťaťa pýtať alebo mu dávať úlohy, aby ukázalo niečo na obrázkoch. Môžete si spolu rozprávať, čo vidíte na jednotlivých stránkach knihy. Nezáleží úplne na tom, čo všetko hovoríte, pokojne si vymyslite, čokoľvek vás napadne - dôležité je, aby vás dieťa počulo čo najčastejšie hovoriť. Keď bude trochu staršie a dané slová bude počuť už mnohokrát, začne postupne chápať, čo znamenajú. A potom sa začne snažiť ich samo používať.


  Hráme sa s knihou 

  Kniha môže byť aj tou najlepšou hračkou. S knihami s bábkou zažijete veľa zábavy - určite skúste nášho vlka - Kto vyľaká veľkého zlého vlka?. Iný typ knižiek zamestná všetky staviteľov, pretože obsahujú dieliky puzzle, takže si dieťa nielen číta s rodičom, ale má aj hmatový a poznávací zážitok v jednom. Pozor len na to, aby sa dieliky nepostrácali! Obľúbené sú napríklad nádherné Zvieratká v lese alebo len s jedným dielikom Zvieratká na farme. Aj tieto knižky s puzzle majú rôzne úrovne, pretože dieťa buď vyťahuje zo stránky len jeden dielik, zobrazujúci celý obrázok, alebo vyložene stavia obraz z niekoľkých kúskov. Môžete teda svoje dieťa rozvíjať postupne a zoznamovať ho s pozvoľna ťažšími a ľahko náročnejšími úlohami. Pod dielikmi puzzle sa nachádza vždy ešte ďalší text, takže aj po zložení obrázku máte v ruke stále použiteľnú knižku, s ktorou sa dieťa určite nebude nudiť.

  Významné miesto majú medzi detskými knižkami aj zvukové knihy. Všetky deti bez rozdielu jednoducho fascinuje, keď môžu na knižke stlačiť tlačidlo a ono vydá nejaký zvuk.


  Opakujeme

  Vyberajte aj knihy, ktorých text je založený na repetícii, teda opakovaní. Ak sa informácia opakuje, deti vedia, čo čakať, a potom majú dobrý pocit z toho, že knižke rozumejú a vedia, čo sa stane nabudúce.

  Tento typ kníh predstavuje naša séria Kam si sa schoval/schovalo, ktorá úchvatne pracuje s opakovaním a zároveň momentom prekvapenia. Hľadajte spolu s deťmi ukryté šteniatko či jednorožca, ktorí sa zdajú, že sú niečím úplne iným!


  Príklady tiahnu

  Všetci vieme, že dieťa je ako špongia, ktorá nasáva predovšetkým od svojich rodičov a nevedome opakuje a kopíruje všetko, čo u nich vidia. Preto sa aj ako rodičia snažme viac čítať knihy. Ak nás naše dieťa uvidí častejšie s knihou v ruke, bude to na neho mať určite lepší vplyv, ako keď nás bude vídať s nosom prilepeným na obrazovke nášho iPhonu.


  Naše nakladateľstvo ponúka naozaj veľké množstvo kníh, ktoré u vášho dieťaťa rozvinú vnímanie fungovania reči, slov, rytmu a významov. Či už si vyberiete poznávacie leporelá z edície MiniPÉDIE (link) či vám učarovali tituly Leporelová harmonika so zrkadielkom - Počítanie alebo Veľká kniha prvých slovíčok, kde sa deti učia základným pojmom, s knihami pre najmenších od vydavteľstva Svojtka & Co. nemôžete šliapnuť vedľa. Často sa hovorí, že by rodičia nemali preháňať množstvo hračiek, ktoré svojim deťom kupujú. O knihách ale toto neplatí. Nie je dieťa, ktoré by malo príliš veľa kníh. Vždy sa nájde ešte ďalšia úžasná knižka, ktorá v dnešnom veľmi technickom a elektronickom svete vráti vaše dieťa do sveta zmyslového, do sveta literatúry, ktorá v ňom môže zažať vášeň pre jazyk a cit pre ľudskú komunikáciu, ktorá je veľmi dôležitá a plazivo sa z našich životov vytráca.

                                              

  Autor: Kristina Soukupová

  Kúpte si knižky z recenzie

  Ďalšie články

  hore