Naše zošity učia deti ekológiu a súzvuk s prírodou

  Jar sa nezadržateľne blíži! A my pre vás máme výborný knižný tip pre malých prírodovedcov, záhradkárov, pozorovateľov hemžiaceho sa hmyzu a rozličných živočíchov. Vezmite si naše zošity pozorovania a aktivít do batôžku na prvé jarné prechádzky!

  Iste ste náš rad zošitov o prírode už zaznamenali v minulom roku. Prvá sada vyšla v našom nakladateľstve pred jarou 2019 (zde)a tešila sa u vás skutočne veľkej obľube. V zošite o stromoch sme sa spoločne poučili, ako zasadiť dub, rozpoznať plody a šišky alebo aký hmyz nájdeme pod kôrou kmeňa. Pretože naši čitatelia nežijú len na vidieku, ale aj v meste, chceli sme Vám prostredníctvom zošita o prírode v meste ukázať, že aj pri ľudských obydliach to žije a hemží sa všelijakou háveďou. Sadu potom zavŕšil zošit o hmyze. Každý niekedy cifrušu alebo včelu samotárku stretol. Ale ako pre nich postaviť útulný hmyzí hotel? 

  Záhradka, vtáky a pozorovanie života v prírode po celý rok

  Nové zošity ešte viac rozvíjajú detskú schopnosť pochopiť prírodu a starať sa o ňu. Od pozorovania a priraďovania plodov k správnym obrázkom totiž prechádzame k priamej aktivite. Podstatou zošita Záhradka je totiž zvelebiť svoje okolie! Deti sa spoločne s rodičmi naučia starať o rastliny a priestor okolo seba. Hneď na začiatku roka je nutné si stanoviť presný harmonogram, kedy vysejeme a kedy zožať. Správny "time management" je totiž v záhradke vždy na mieste. Stačí si vyplniť rozvrh na začiatku zošita. Pretože ale nie všetci máme k dispozícii veľkú záhradu, kniha radí, ako založiť záhradu doslova na metri štvorcovom, v menšej debničke s hlinou. Aj na balkóne či terase sa totiž dajú vypestovať paradajky, papriky a iné plodiny. A verte, že je to veľká zábava!

  Keď je o záhradu dobre postarané, priletí sa na ňu pozrieť možno aj nejaký ten operenec. Potom si stačí vziať do ruky ďalší zo zošitov - Vtáky. S deťmi potom pozorujte a určujte rôzne druhy vtáctva. Ak sa vtáčiky zdráhajú priletieť, potom vybudujte podľa návodu vnútri knihy jednoduché kŕmidlo. Potrebujete len pár drievok od nanuku, lepidlo a povrázok.

  Ak by sa Vám predsa len zdalo, že predchádzajúce zošity sú obsahovo dosť vyhranené, siahnite po novinke Štyri ročné obdobia. Dieťatko sa tu naučí základy - prečo sa strieda ročné obdobie a aké typické tvory a rastliny môže v čase jari až zimy pozorovať. Na konci každej kapitoly si potom spoločne uvaríte špagety s jarným feniklom alebo smrekový sirup na bolesť v krku.

  Tak šup, hola, hola - jarné obdobie volá a poďte s nami objavovať čaro prírody!


  Autor: Michal Čejka

  Ďalšie články

  hore