Načo nám je Valentín?

   

  Ako je to teda s tým šťastne nešťastným Valentínom? Veľa ľudí dodnes tvrdí, že ide o vykonštruovaný, nafúknutý sviatok, ktorý k nám prišiel odkiaľsi zo západu, za účelom podpory predaja bomboniér a všelijakých iných ružovkastých srdiečkových gýčov. Pravdaže, obchodné spoločnosti sa chytia každej príležitosti a reklamný biznis je najviac zodpovedný za komerčný rozmer tohto sviatku. Pod nánosom týchto globálnych významových vrstiev je však príbeh, legenda o hrdinskom svätcovi, ktorý zahynul mučeníckou smrťou, dávno pred expanziou nadnárodných obchodných spoločností.

  Valentínos bol skutočný človek – kresťanský kňaz a lekár žijúci v Ríme, niekedy v časoch cisára Klaudia II, teda v druhej polovici tretieho storočia, keď boli kresťania kruto prenasledovaní. Cisár nechal Valentínosa uväzniť, pretože tajne sobášil zaľúbené páry. Bojachtivý cisár bol totižto presvedčený, že manželské zväzky jeho vojakom neprospievajú. Podľa neho ženatý vojak oslabuje starostlivosťou o rodinu svoju bojaschopnosť, neohrozenosť a oddanosť.

  Legenda pokračuje a hovorí sa v nej, že Valentínos vo väzení liečil chorých. Pred jeho sťatím, 14. februára v roku 269, dokonca prinavrátil zrak a sluch dcére jedného zo svojich väzniteľov. Rodina dievčaťa sa následne, presvedčená v Kristovu moc, nechala pokrstiť, a Valentín sa údajne do dievčaťa zaľúbil. Pred smrťou jej poslal list s nápisom „od tvojho Valentína“. Asi tu niekde sa datuje populárny zvyk vyrábania a posielania ostýchavých vyjadrení lásky – valentínok. Pamätám si, ako nás na základnej škole nútili v prvý februárový týždeň vystrihovať srdiečka z ružového papiera. My chlapci sme to nenávideli, dievčatá zas boli nadšené.

  Pragmatická láska

  Úplnú pravdu o Valentínovom živote sa asi už nedozvieme, dôležitejšia je skôr symbolická hodnota legendárneho sviatku a to,  čo si v tento deň vlastne pripomíname. Pri každodennom zhone sa stáva akési vyjadrovanie náklonnosti či nebodaj lásky nadštandardnou záležitosťou. Napokon ako tvrdí slovinský filozof Slavoj Žižek v jednom zo svojich videí, ľudia zabúdajú, aké je to, bezhlavo sa zaľúbiť. V kurze je skôr akási kovová, studená láska – taká, čo je praktická, a pragmatická.

  https://www.youtube.com/watch?v=OabTK7y7d6E

  Suma sumárom, v tento deň by nemalo ísť o to, kto ostane doma sám, a kto nie, ani o materiálne orgie, ktoré zvyknú ľudia v obchodoch rozpútať. Náklonnosť možno vyjadrovať aj inak. Možno sa stačí usmiať na predavačku v obchode, vynechať trápne bezvýznamné rozhovory o počasí a opýtať sa suseda vo výťahovej kabínke radšej na niečo neobvyklé, možno vyhrabať a odpustiť staré spory, napísať starému kamarátovi. Veď ako sa spomína v smutnom texte básnika, „vzťahy mrznú, a potom nás to mrzí“. Majme sa teda v jeden deň v roku o trošku radšej ako obyčajne. A snažme sa potom tento štandard udržať počas celého roka.

  Máličko vám k tomu môžu pomôcť aj roztomilé knižky z našej špeciálne vytvorenej kategórie –  Valentínska akcia.

  Zdroje obrázkov: http://www.kkvys.cz

  Ďalšie články

  hore