Martinka - krátké príbehy na cestu do postielky

  Martinku (konkrétne veľkú knihu príbehov) som zakúpila pred dvoma rokmi v antikvariáte, keď som chcela pre Beky nejaké "dievčenské" čítanie. V obchodoch bola vypredaná a v bazároch mizla tak rýchlo, že som ju nestíhala, takže som bola rada, že aspoň antikvariát nesklamal.

  Beky sa knižka zapáčila, a tak nás potešilo, že sa vydavateľstvo Svojtka rozhodlo tieto príbehy opäť vydať. Dokonca v novom kabáte ako "krátke príbehy". Kniha má oproti našej kolekcii mäkkú obálku (chýba teda pevná väzba), je trochu menšia, ale obrázky aj texty sú stále rovnaké. Kniha obsahuje celkom 6 príbehov.

  Martinka v Zoo

  Martinka sa vydá so svojím bračekom Petrom a psíkom Hektorom do Zoo. Stretne tam veľa krásnych zvierat - levy, hrochy, ľadové medvede, ťavy, gorily, žirafy, slony, zebry, tučniaky, klokany, morské korytnačky, žeriavy, orly či plameniaky...

  Martinka v lietadle

  Martinka sa so svojou mamičkou vydáva do zahraničia, konkrétne do Talianska. To by nebolo nič zvláštne. Lenže ony poletia lietadlom. Martinka navyše prvýkrát v živote. A čitateľa hneď zoznámi s tým, ako to na letisku chodí - ako vyzerá lietadlo, kade sa doň chodí, čo robí kontrolná veža, ako vyzerá kokpit a kto tam sedí, ako to vyzerá v lietadle, o čo sa stará letuška a mnoho ďalšieho . Aké prekvapenie, keď ale z lietadla v Ríme vyletí aj psík Hektor. Kde sa tu vzal?

  Martinka a láska k poníkovi

  Peter, Alex a Martinka idú na bicykloch k babičke. Keď dorazia k jej domu, zistia, že babička má  poníky. Tí sú divokí, ale akonáhle vidia Petra, nechajú ho dokonca k sebe prísť. Potom sa ale zľaknú a utečú. A deti začnú pracovať na tom, aby si získali ich dôveru. Po čase sa im to podarí a môžu s poníkmi vyraziť aj na vychádzku ....

  Martinka a neposedná fretka

  Martinka je u babičky a ide do záhrady pre šalát. Keď v tom si všimne, že je úroda zničená, všetko pošliapané a polámané. Kto to len mohol urobiť? Martinka starostlivo celý deň záhradu sleduje a zrazu vidí, ako priskacká králik. A druhý, tretí, štvrtý .... Spoločne s dedom ich chcú pochytať a odniesť späť do lesa a požičajú si k tomu aj fretku, ktorá ich vie vyháňať z nory. Podarí sa im malých zlodejov pochytať?

  Martinka a jej braček

  Martinka stavia veľkú pyramídu z kariet. Petrík na ňu ale hodí plyšového klauna a všetky karty odletia. Deti sa začnú biť, čo mamičku nahnevá a pošle každé dieťa do svojej izby. Martinka je smutná, že za to predsa nemohla, a ide radšej napísať na ockov počítač e-mail svojmu kamarátovi. Alex ale príde za ňou a doberá si ju, komu píše a čo. Martinka ho odstrčí, Alex zabalancuje a spadne priamo na malý stolík. Začína mu tiecť krv z hlavy. Mamička s oteckom ho ihneď vezú do nemocnice a Martinka zostáva doma, aby strážila mladšieho bračeka Petríka. A je vystrašená, ako to dopadne...

  Martinka malou vychovávateľkou

  V poslednom príbehu Martinke volá teta Monika s prosbou, či by nepostrážila svoje sesternice, dvojčatá a ich brata. Martinka súhlasí a za chvíľu už deťom číta rozprávku, urobí domáce úlohy, potom sa pozrú na televíziu, uvaria si skvelú večeru a nasleduje večerné kúpanie a spánok ...

  Celkové hodnotenie

  Knihy o Martinke bavia čitateľa už mnoho rokov. A inak tomu nie je ani u tejto kolekcie od Svojtky, ktorá je síce určená "do postieľky", ale určite urobí radosť aj cez deň.

  Príbehy sa dobre čítajú, sú zo života, takže môžu byť deťom blízke tým, že niečo podobné samy zažili. Čo je pre Martinu charakteristické sú ilustrácie, ktoré vyzerajú napoly ako kreslené, napoly ako z reality. Postavy navyše pôsobia milo, takže sa na nich pekne pozerá. Ilustrácií je väčšinou na každej stránke viac a dokresľujú to, čo je v texte, takže pri čítaní môžem Beky hneď ukázať, čo a ako. Kniha je o trošku väčšia ako formát A5 a má mäkkú väzbu.

  Kniha je oficiálne od 6 rokov, ale u nás ju má Beky rada približne od 3 rokov.

  Autorkou recenzie je Klára & Mámin koutek.

  Ďalšie články

  hore