Kúzlo behania

  Či ste ultramaratónec alebo víkendový bežec, dáte nám za pravdu, že na behaní je "niečo viac". Kúzlo, ktoré človeku umožňuje byť sám (so) sebou. Analytické typy bežcov starostlivo zostavujú plány, počítajú časy a kilometre. Tí s dušou indiána proste len dýchajú a bežia - bubnujú chodidlami na Matku Zem a počúvajú, čo im odpovedá ... Behanie ľudí napĺňa. Avšak, nie každý si ho hneď zamiluje.

   

  Kniha Úchvatné svetové bežecké trasy pokrýva celý bežecký svet. Jednak geograficky - nájdete v nej trasy zo všetkých kontinentov -, jednak čo sa obtiažnosti týka. Extrémne mnohokilometrové preteky tu ležia vedľa zábavných behov po pamiatkach centrami miest alebo príležitostných "sranda akcií". Nezabudlo sa ani na českú legendu, a tak je tu kapitola venovaná Behu rodným krajom Emila Zátopka.

                         

  Nezastaviteľný beh

  V dobe, keď sú športoviská zatvorené, sa bežci môžu smiať pod fúzy, respektíve pod rúška. Nič im nebráni vybehnúť a mentálne, ale aj doslova utiecť z karantény. Bežecký národ sa tak rozrástol o tých, ktorí sa venovali športu inému, alebo o úplných začiatočníkov.

  Na každom behu sú najťažšie prvé metre: z gauča ku dverám. Rovnako ako človek nezosilnie sledovaním videí z posilňovne, tak si nezamiluje behanie prehliadaním knihy. Ale Úchvatné svetové bežecké trasy mu môžu dodať tak potrebnú motiváciu do začiatku. Fotky, aké sú v tejto knihe, inde nenájdete a skutočne berú dych. Autentické zážitky tých, ktorí trasy absolvovali, sa čítajú ako dobrodružné cestopisy.

                         

  Z ohlasov čitateľov na goodreads.com

  • "skvelý zdroj informácií pre záujemcov o maratóny" -Doug

  • "môj zoznam trás, ktoré chcem ešte stihnúť, sa rozrástol" -Erin

  • "inšpirácie k plánovaniu budúcej cesty nielen z hľadiska histórie a kultúry, ale aj toho, kde môžem bežať najúžasnejšou trasou v živote" -Flying Bulgarian

  Aké úchvatné bežecké trasy poznáte VY?

  Mohli by sme vám z knihy citovať, aké božské je nechať si kropiť tváre príbojovými vlnami pri behu po havanskom Malecóne, či pasáže o neopakovateľnej atmosfére spolupatričnosti na Bostonskom maratóne. Ale radšej by sme sa dozvedeli o trasách, ktoré sú najúchvatnejšie pre vás. Je to cesta od dverí do najbližšieho parku? Alebo chodník, ktorý ste objavili na dovolenke? Podeľte sa o ne s nami a ostatnými čitateľmi a pomôžte im spoznať na vlastnej koži kúzlo behania.

                           

  Pre inšpiráciu, tu je obľúbená trasa nášho redaktora Lukáša:

  Leží v Českom stredohorí a vedie Oparenským údolím. Začína v obci Velemín, ale čoskoro sa zanorí do jelšových lesov pozdĺž Milešovského potoka. Je pri nej možné sledovať modrú, zelenú a nakoniec žltú turistickú značku. Cestou miniete niekoľko mlynov, podbehnete unikátnu stavbu diaľničného mosta a odbočkou do kopčeka si môžete vybehnúť na zrúcaninu hradu Oparno. Údolie vás prepustí v Malých Žernosekách. Môžete bežať ďalej priamo cez žernosecké vinice a cyklistickým chodníkom pozdĺž Labe až Lovosíc. Lúče slnka sa tu odrážajú od hladiny rieky a pomáhajú zrieť hroznu na viniciach, ktoré sú stále na dohľad. Vzdialenosť od autobusovej zastávky Velemín až po lesopark Osmička v Lovosiciach je 10,5 km. A dobrá správa? Beží sa pozdĺž vody, takže celú cestu máte pocit, že je to mierne z kopčeka.

   

  Napíšte nám do komentárov na Facebooku vaše tipy na úchvatné bežecké trasy!

  Ďalšie články

  hore