Kumon – učíme sa japonskou metódou

  Z krajiny vychádzajúceho slnka k nám dorazil populárny rad pracovných zošitov Kumon. Táto učebná metóda si získala obľubu nielen vo svojej rodnej krajine, ale podľa jej vzoru sa učia už vo viac ako 48 krajinách sveta. Teraz k nim pribudlo aj Slovensko.

                                               

  Prvé krôčiky k vzdelaniu

  Malý rad pracovných zošitov označený ako Prvé kroky ponúka materiál pre deti už od dvoch rokov. Stáva sa tak ideálnym zoznámením s touto metódou mimoškolského vzdelávania. Kumon pomáha deťom nenásilnou formou rozvíjať jemnú motoriku a základné zručnosti, ktoré sú predpokladom pre ďalšie úspechy v škole.

  Začíname od piky

  Kumon nie je ako iné, náhodne zostavené pracovné zošity, ktoré nedbajú na dosiahnuté schopnosti dieťaťa. Na rozdiel od nich stavia na logickom princípe – začať od toho najjednoduchšieho a postupne zvyšovať obťažnosť. Ako to vyzerá konkrétne?
   

  Vyfarbuj!

  1) Začína sa čmáraním, ktoré dieťa baví a vďaka ktorému sa začína učiť, ako držať pastelku.

  2) Na obrázkoch chýbajú konkrétne časti v podobe bielych trojuholníčkov či koliesok. Dieťa získava predstavu o okrajoch. To nič, ak preťahuje alebo ak nevyfarbí celú plochu. Samo alebo s vašou pomocou si to čoskoro začne uvedomovať.

  3) Plochy na vyfarbovanie sa stávajú komplexnejšími a dieťa si osvojí ďalšie pohyby rúk.

  Nalepuj!

  1) Dieťa nalepuje samolepky, ktoré sú súčasťou zošita. Je úplne jedno ako, výsledok bude vždy pekný.

  2) Samolepky získavajú podobu geometrických tvarov. Dieťa má za úlohu nalepiť ich na konkrétne miesto. Ak sa to nepodarí, nič sa nedeje.

  3) Zapájajú sa rodičia. Vystrihujú zo zošita kusy papiera, ktoré dieťa nalepuje.

  Strihaj papier!

  1) Dieťa strihá najprv rovné krátke čiary, osvojuje si tak základnú prácu s nožnicami.

  2) Začína sa s nožnicami zatáčať, čo dieťa vďaka predchádzajúcim aktivitám hravo zvládne.

  3) Z línií, podľa ktorých sa strihá, sa stávajú komplexné krivky a vystrihujú sa zvieratká, z ktorých si nakoniec môžete urobiť krásnu výstavku!

  Skladaj!

  1) Začína sa s vodorovným ohýbaním, ktoré odhalí nejaký príbeh alebo rozvíja slovnú zásobu.

  2) Dieťa cvičí uhlopriečne prehýbanie papiera zo štyroch rohov. Po zložení má pred sebou obrázok nejakého zvieratka.

  3) Dieťa skúša prehnúť papier niekoľkokrát za sebou, a vytvoriť tak z obrázkov príbeh.
   

  Rodičia sú vítaní

  Kumon nabáda k správnej motivácii dieťaťa rodičom. Zároveň podáva rodičom pomocnú ruku. Na každej strane pracovného zošita sú pokyny pre dospelých. Tie pomôžu rodičom dobre vysvetliť aktivitu dieťaťu a napovedia, ako si pri jej plnení najlepšie užiť spoločné chvíle.

  A až to bude hotové?

  Poriadne to s dieťaťom oslávte! Prejdite si spoločne vyplnený zošit a pochváľte ho za to, ako šikovne aktivity zvládlo. Pri porovnaní prvej a poslednej úlohy uvidíte, že urobilo neuveriteľný pokrok. To je práve kúzlo Kumonu – stupňovanie obťažnosti a rozvíjanie schopností krôčik po krôčiku. Na predposlednej strane je aj diplom, ktorý môžete vyplniť a odovzdať dieťaťu. Uschová si ho alebo zavesí na nástenku. Ďalším „darčekom“ je tabuľka na kreslenie (pre fixky na vodnej báze).

  Učenie bez mučenia

  Pracovné zošity Kumon z malej série Prvé kroky určite stoja za vyskúšanie. Nezáleží na tom, či začnete so zošitom Skladaj!, Strihaj papier!, Vyfarbuj!, Nalepuj! alebo so všetkými naraz. Vaše dieťa si posilní prsty ruky a bude zručnejšie a obratnejšie. Po dokončení všetkých aktivít pouvažujte nad kúpou nadväzujúcich pracovných zošitov, ktoré sú určené starším deťom. Ideálnym štartom je Spájanie.

  Sajónara a učeniu zdar!

  Ondřej Čermák

  Ďalšie články

  hore