Jedinečný svet vlakov

  Vlaky, vláčiky, mašinky… Žiadneho správneho chlapca (a dosť často ani ocka) nenechajú chladným. U nás to nie je inak. Už sme sa viezli parnou mašinkou, mrkli sme do výhrevne plnej parných a historických motorových lokomotív a denne listujeme knižkami o týchto úžasných velikánoch.

   

  Svoje dôležité (ak nie najdôležitejšie) miesto má vo Vojtíkovej knižnici leporelo Jedinečný svet vlakov. Knižka plná krásnych ilustrácií, zaujímavých informácií a v neposlednom rade atraktívnych otváracích okienok okúzlila hneď tri generácie mužov v našej rodine.

   

  Knižka čitateľom predstaví dávnu históriu, súčasnosť a načrtne aj blízku budúcnosť vlakovej dopravy.

   

  Veľká časť sa venuje parným lokomotívam. Mimochodom, vedeli ste, že prvá lokomotíva, ktorá bola zostrojená, sa volala Raketa? Po jej vynájdení nastal skutočný železničný boom! Kam a ako ľudia cestovali? Ako fungovala parná lokomotíva? Kde bola postavená prvá železnica pod povrchom a ako asi vyzerala taká podzemná stanica, na ktorú sa prirútil parný drak? Neprídete ani o podrobnosti o slávnych parných obroch, konštruovaných od začiatkov 20. storočia.

   

  Ďalšia časť knižky nás presunie do minulosti menej dávnej a predstaví nám lokomotívy s dieselovými motormi. Ako takí velikáni fungujú, ako ďaleko sa dostanú „na jeden záťah“, ako vyzerá kabína rušňovodiča a čo všetko môže taký rušeň ťahať? To všetko sa dočítate! Pod okienkami potom môžete nazrieť do motora alebo spoznať úlohu posunovacej lokomotívy.

   

  Knižka sa venuje aj ekologickejšiemu spôsobu dopravy – elektrickým vlakom. Dozvieme sa, odkiaľ vlaky energiu získavajú, čo všetko musia zvládať a ovládať ich rušňovodiči a ďalej napríklad to, ako fungujú výhybky. Ak odklopíte jedno z mnohých okienok, môžete nazrieť do rušňovodičovej kabíny a presvedčiť sa na vlastné oči, že orientácia v spleti tlačidiel a klapiek nie je vôbec jednoduchá.

   

  Koho by nefascinovali vysokorýchlostné vlaky? Aj tým sa pozrieme „na zúbok“! Dozvieme sa, ako fungujú, aké rýchlosti dosahujú a po otvorení okienka zistíme podrobnosti o bezpečnosti takej rýchlej premávky.

   

  Na poslednej dvojstránke nájdeme zvláštnosti, nezvyklosti a perličky. Viac vám nebudem prezrádzať, aby ste neboli ochudobnení o prekvapenie.

   

  Podľa môjho uváženia je knižka určená pre široké vekové rozpätie čitateľov. Náš malý rušňovodič sa aktuálne kochá podarenými ilustráciami, precvičuje si prstovú obratnosť, keď sa snaží otvárať okienka, a stále sa na niečo pýta. J Väčšie deti, ktoré už sa samé snažia „prísť veciam na kĺb“, budú istotne fascinované podrobnosťami o fungovaní parných lokomotív, dieselových aj elektrických motorov.

   

  Táto knižka nás bude sprevádzať mnoho rokov. Radi v nej budeme listovať, otvárať viac ako 60 okienok a vďaka nej spoznávať jedinečný svet vlakov.

  Jedinečný svet vlakovJedinečný svet vlakov

  Ďalšie články

  hore