Jar vydavateľa

  Jar je v našom vydavateľstve vždy v znamení nových kníh. Zatiaľ čo vám, zákazníkom, sa nové knižky dostávajú do rúk väčšinou v predvianočnom čase, nám vydavateľom sa nové knihy kopia v emailových schránkach už začiatkom roku. Na výrobu knižky jednoducho treba dosť času.

  A tak počas jari obchádzame zahraničné veľtrhy a hľadáme knihy, ktoré by boli ozdobou vašej knižnice a mali ste ich radi.

  Nie je to ľahké.

  Je treba dobre hľadať. Zahraničná ponuka kníh je obrovská. Odhadujem, že jednému človeku, ktorý má nákup kníh na starosť, prejde rukami v priebehu jedného veľtržného dňa okolo tisíc kníh.

  Ti-síc. Za jeden jediný deň. A nie je to tak, že by ste ich hneď odložili. Tie knižky sú všetky pekné, na všetkých je poznať hodiny ľudskej práce, práce ilustrátorov, ktorí do noci sedeli nad výkresmi a jazykolamami. A potom prídeme my a musíme knižky rýchlo vybrať, niektoré knižné skvosty dať na stranu, pretože sú príliš drahé alebo je na nich Santa Claus. Takáto knižka do kníhkupectva na Slovensku jednoducho nemôže :)

  Ale nakoniec niektoré vyberieme a iba dúfame, že sme sa vám trafili do vkusu. Že toto sú tie správne knižky, ktoré v záplave ostatných neminiete. Že vás ich obálka prinúti v uličke kníhkupectva zastaviť, vrátiť sa a knižku prelistovať.

  A teraz si to predstavte. Aká dlhá a kostrbatá je cesta jednej ľudskej myšlienky až k vám do knižnice. Od ilustrátora alebo autora, čo si musí nájsť správne vydavateľstvo, ktoré jeho zápal pochopí a zhmotní do knihy. Cez zahraničný veľtrh, kde sa ta jedna malá knižka musí prebojovať cez tisíc iných až do našich rúk a k našemu oku, ktoré ju nesmie únavou prehliadnuť. Nakoniec, keď prejde týmto nekompromisným sitom, tak čaká osamotená v kníhkupectve medzi mnohými ďalšími. A tu ste na rade vy, aby ste si ju všimli, vzali domov.

  Tak sa to hádam tento rok podarilo. Snáď sme našli tie správne knižky, ktoré budete doma čítať po večeroch. A budete ich čítať tak dlho a tak často, až im ošúpete rohy. Možno ich potom o niekoľko rokov neskôr vyberiete z knižnice a budete mať na ne pekné spomienky. Možno sa raz dokonca prebojujú až k vašim vnúčatám.

  „Marienka, teraz ti ukážem túto knižku, tu som mala tak rada...“

  My v to dúfame.

  Sme hlavne VAŠE vydavateľstvo.   Bára Svojtková, Monika Balová

  19. 5. 2017

  Ďalšie články

  hore