Čierny humor v detskom šate, to sú rozprávkové pohromy!

  Rozprávkové pohromy! – Palček

   

  Zdá sa, že neustále meniacemu sa kolobehu dejov navôkol padlo za obeť už aj to, čo azda najviac definuje detstvo mnohých z nás. Rozprávky. Čo si ešte donedávna držalo osobité zákonitosti a tradičnú štruktúru danú folklórom a akousi metafyzickou ľudovou slovesnosťou, začína s obmenami podliehať trendom, ktoré vyžaduje stále pragmatickejšia doba.

  Nebudeme sa však utápať v horkej melanchólii. Knihy zo série Rozprávkových pohrôm sú naozaj vydareným príkladom spojenia moderného a tradičného. Okrem toho majú svojím vtipom tendenciu pobaviť nielen najmenších, ale pod kožu sa zaryjú aj dospelým.

  Kniha o Palčekovi s autorským podpisom Fabricia Colina, Zeldy Zonkovej vychádzajúcich z francúzskeho rozprávkara Charlesa Perraulta je presne tou epickou kombináciou, čo bude baviť vaše deti dookola. Do tradičných kontúr dobre známej rozprávky o maličkom prefíkanom chlapčekovi, ktorý sa narodil v chudobnej a mnohopočetnej rodine, stavia mnoho moderných prvkov a inovácií.

  Kniha je obohatená i výstižnými humornými poznámkami hlavných hrdinov. Mieša satiru, iróniu aj čierny humor, ale len v takej miere, aby nijako neublížila vášmu dieťaťu. Upozorňujeme, že knihy z tejto série už nie sú venované najmenším deťom, ale tým vo veku 7 až 9 rokov.

  Ideálna vstupná brána do sveta literatúry

  Tak ako vo všetkých rozprávkach, aj tu je finále so šťastným koncom jemne zhyperbolizované. Práve to dodáva knihe špecifickú atmosféru a esenciu. Príbeh sa okrem toho opiera o výstižné farebné ilustrácie. Ich dôvtip je často obohatený ironickou poznámkou niektorej z postáv, umiestnenou v špeciálnej bubline, takže nenáročná naratívna štruktúra knihy nepracuje len s textom a obrázkami, ale aj s komiksovou formou.

  To ešte stále nie je všetko. V závere takto modifikovanej rozprávky si môže dieťa prečítať ponaučenie, ktoré z príbehu vyplýva, čo k všetkým vymenovaným aspektom knihy pridáva aj ten edukačný.

  Knižné príbehy z tejto série tak majú vďaka kombinácii spomenutých prvkov jedinečný potenciál upútať pozornosť dieťaťa, a uviesť ho do magického sveta literatúry. S rodičovskou pomocou sa môže vaša ratolesť baviť na výstižných obrázkoch a vtipných momentoch opísaných v knihe. Tie majú schopnosť dieťa naučiť, ako nazerať na udalosti s humorom a nadhľadom, a teda sa môže pokojne stať, že sa kniha stane jeho každodenným spoločníkom.

   

  25.7.2018, napísal Matej Kráľ

  Ďalšie články

  hore